Fekvenyomó padFekvenyomó pad

Az edzett, sportos férfi első és legszembetűnőbb ismertetőjegye a kidolgozott felsőtest kemény, markáns mellizmokkal. Ha te is ilyet akarsz, akkor mindenképpen szükséged van egy fekvenyomó padra. A súlyok emelgetése álló testhelyzetben a hátgerincre gyakorol negatív hatást, a mellizom fejlesztése ekkor lassabb és több energiát igényel. A fekve végzett súlyemelés közvetlenül a mellizmokat dolgoztatja meg, így hamarabb érhetünk el látványos eredményeket.

Fekvenyomó pad – kinek ajánljuk?

A fekvenyomó pad minden testépítőnek, sportolónak ajánlott eszköz. Fontos kiegészítője ugyanis a kézi súlyzókkal végzett izomerősítésnek, illetve a súlyemelésnek. A fekvenyomó padokkal célirányosan a mellizmok fejlesztésére helyezheted a hangsúlyt, ami más gyakorlatok esetében nehezen kivitelezhető. A különböző fogásszélességnek köszönhetően a mellizmok egyes csoportjait külön edzheted. Kisebb esetén a belső, nagyobbnál pedig a külső mellizmokat dolgoztathatod meg. Ugyanakkor párhuzamosan fejlődik a karfeszítő izom és a vállizom is.

Fekvenyomó pad típusok

A fitneszgépek piacán a fekvenyomó padok különböző típusaival találkozunk. Bár felépítésük hasonló, és a rajtuk végezhető gyakorlatok többé-kevésbé megegyeznek, funkciójuk mégis eltérő, mert más-más izomcsoport fejlesztését segítik elő.

Vízszintes padok

A hagyományos, vízszintes padok elsősorban a mellizmok középső részének az edzését szolgálják. A vízszintes fekvés biztosítja a test stabilitását, az egyenletes erőkifejtést.

Ferde vagy más néven pozitív dőlésszögű pad

A ferde vagy más néven pozitív dőlésszögű padon a gyakorlatok végrehajtása már nem a klasszikus fekvő pozícióban történik, a felsőtest ugyanis a lábakhoz képest pozitív szöget zár be. A ferde padok használata során a nagyobb terhelés a mellizom felső részét éri, ezért ezeknek az izmoknak az edzésére használható leginkább.

Negatív fekvenyomó pad

A negatív fekvenyomó pad kifejlesztésénél a tervezőket a mellkas alsó, más gyakorlatok által kevésbé fejleszthető izmainak a megdolgoztatása vezette. A negatív jelző a pad dőlésszögét jelenti, a hagyományos padoktól eltérőn ugyanis ezeken a padokon a fej alacsonyabban található a lábaknál.

Nyakból nyomó vagy ülőpadok

Eltérően a többi fekvenyomó padtól, ezen a padon a gyakorlatokat ülő helyzetben végezheted. Az ülőpad elsősorban a váll- és a mellizom felső részének edzésére szolgál. A stabil testhelyzet, az állítható magasság különböző testalkatú személyek számára is elérhetővé és hasznossá teszi ezt az eszközt.

Tárcsasúlyos padok

A fekvenyomó padok új generációs változata, a korábbi típusoktól egy lényeges és fontos tulajdonságában különbözik. Amíg a fekvenyomásos gyakorlatokat a hagyományos padokon a balesetek megelőzése céljából ajánlatos edzőtárssal végezni, addig a tárcsasúlyos padokon az edzés egyedül is teljes biztonsággal végezhető, mert teljesen kizárt a súly leesésének, s ezáltal sérülés elszenvedésének a lehetősége. A súlyok ugyanis nem rúdra, hanem nyomókarokra vannak erősítve, s így nyugalmi állapotban a súly nem a mellkasra érkezik vissza.

A felsorolt típusok mellett az ún. kombinált fekvenyomó padok lehetőséget nyújtanak a lábtartóra erősíthető súlyok segítségével a lábizmok, illetve az oldalsó karok révén a karizmok fejlesztésére.

Fekvenyomó pad vásárlás

A fekvenyomó pad a fitneszgépek közül a veszélyesebbek közé tartozik. Ennek azonban rendszerint nem a pad az oka, hanem az elővigyázatlan és felelőtlen használat. A fekvő helyzetben végzett erőgyakorlatok ugyanis természetellenesek az emberi test számára. Egy rossz mozdulat a kisebb izomhúzódástól a komolyabb gerincsérülésig bármit okozhat. Éppen ezért, ha fekvenyomó padot vásárolsz, elsődleges szempont legyen számodra a biztonság és az elővigyázatosság.

  • A régebbi padokon a rudat csak egy alaphelyzetbe lehetett visszahelyezni, az újabb típusokon már legalább három ilyen fokozat van, ami a biztonságos használat szempontjából fontos.
  • Bár általában nem alaptartozéka a padoknak, de érdemes pluszpénzt áldoznod a segítő, edzőpartner részére szolgáló talpak megvásárlására. Ezek a tapadást segítő talpak ugyanis megakadályozzák az esetleges elcsúszást, ami súllyal a kézben negatív következményekkel járhat.
  • Ügyelj a pad talpazatára, fontos ugyanis, hogy a kialakítása padlóbarát és csúszásmentes legyen.
  • Elsődleges szempont legyen számodra a fekvenyomó pad stabilitása, csak masszív, jó minőségű gépért nyúlj a pénztárcádba.
  • Mivel a gyakorlatokat fekve végzed, fontos a pad borítása. A kényelmed és biztonságod szempontjából ugyanis nem mindegy, hogy annak milyen az anyaga és tapadása. Feltört háttal és a padról állandóan lecsúszva hamar elmehet a kedved a fekvenyomástól.
  • A fekvenyomó pad helyigénye az átlagos fitneszgépekhez képest nagyobb, kisebb lakással rendelkezők inkább más gépet vásároljanak. Azok figyelmébe ajánljuk leginkább, akiknek lehetőségük van külön helyiségben helyet biztosítani a pad számára.

Hol érdemes vásárolni?

Insportline – fekvenyomó padok >>>
Lángsport – fekvenyomó padok >>>
Liveactive – fekvenyomó padok >>>
TACTICsport – fekvenyomó padok >>>

Hirdetés